Rekonstrukce bytu – prohřešky

Ještě než se podrobněji podíváme na časté prohřešky technického a technologického charakteru, ukažme si jaké jsou v případě rekonstrukce bytu hlavní legislativní povinnosti. Stavební zákon za stavbu považuje také změnu dokončené stavby, kam patří: nástavba, kterou se stavba zvyšuje; přístavba, kterou se stavba rozšiřuje; stavební úprava, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby (do této kategorie rovněž spadá zateplení pláště budovy). Rozlišujeme stavby prováděné svépomocí a stavby provedené dodavatelem.

Stavby provedené svépomocí

Svépomocí rovněž znamená i situaci, kdy jednotlivé činnosti provádí osoby, které podnikají na základě řemeslné živnosti. Tito však nejsou oprávněni k vedení stavby. Investor (= stavebník, objednatel) povinnost zajistit stavební dozor. Následně může sám pro sebe svépomocí: provádět stavby, terénní úpravy, práce uvedené v § 103 a § 104 stavebního zákona. Sem také spadají i stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.

Termínem stavební dozor se rozumí odborný dozor nad prováděním stavby vykonávaný osobou na základě vázané živnosti zvané: “Provádění staveb, jejich změn, a odstraňování.” Nezaměňovat tedy s pojmem technický dozor, což je volná živnost (“Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy”), definovaná jako technická činnost, jejímž obsahem je výkon technického dozoru, včetně provádění příslušných záznamů ve stavebních denících, spolupráce s autorským dozorem projektanta a zástupci budoucích uživatelů a provozovatelů staveb a další související činnosti.

Při provádění stavby vyžadující ohlášení svépomocí je stavebník povinen předem oznámit stavebnímu úřadu jméno  osoby, která bude stavební dozor vykonávat.

Stavební dozor odpovídá spolu se stavebníkem za soulad prostorové polohy stavby s ověřenou dokumentací, za dodržení obecných požadavků na výstavbu, za bezbariérové užívání stavby (stavby sloužící veřejnosti musí být bezbariérové) a jiných technických předpisů a za dodržení rozhodnutí a jiných opatření vydaných k uskutečnění stavby. Sleduje způsob a postup provádění stavby, vhodnost ukládání a použití stavebních výrobků, materiálů a konstrukcí a vedení stavebního deníku nebo jednoduchého záznamu o stavbě.

Při provádění stavby vyžadující ohlášení musí být veden stavební deník; u staveb uvedených v § 104 odst. 1 písm. e) až k) stačí jednoduchý záznam o stavbě. Stavební deník je povinen vést stavebník.

Tzv. inženýrská činnost je volná živnost („Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků“), definovaná jako poskytování odborné pomoci, posudků, rad, doporučení a stanovisek k zabezpečení přípravy a realizace staveb. Posuzování vlivů připravovaných staveb, jejich změn a změn v jejich užívání, činností a technologií na životní prostředí. Obsahem činnosti není vlastní realizace technických činností, projektování staveb, ani jejich provádění.

Stavby provedené dodavatelem

Druhá varianta je, že rekonstrukce je prováděna dodavatelem. Dodavatel může být jen stavební podnikatel (na základě vázané živnosti zvané: “Provádění staveb, jejich změn, a odstraňování.”), který při její realizaci zabezpečí odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, tedy osobou, která zabezpečí odborné vedení provádění stavby a pro tuto činnost oprávnění podle autorizačního zákona. Živnostenský list opravňuje podnikatele k provádění všech druhů staveb, nikoliv pouze staveb v oboru jeho kvalifikace či autorizace. Podmínkou je, že odborným vedením provádění staveb je pověřena osoba (stavbyvedoucí), zapsaná ve stavebním deníku, která musí být  autorizovaná v příslušném oboru stavby. Dále je dodavatel povinen zabezpečit, aby práce na stavbě, k jejichž provádění je předepsáno zvláštní oprávnění, vykonávaly jen osoby, které jsou držiteli takového oprávnění.

Technický dozor investora je dozor vykonávaný zástupcem stavebníka nad prováděním stavby a ekonomickou stránkou výstavby. Technický dozor  není vybranou činností ve výstavbě podle stavebního zákona a je náplní volné živnosti. Stavbyvedoucí je povinen spolupracovat s touto osobou.

V těchto souvislostech je vhodné zmínit  pojem autorský dozor projektanta. Autorský dozor je dohledem projektanta nad postupem další přípravy jako je projektová dokumentace pro provedení stavby i nad prováděním stavby. Autorský dozor projektanta je prováděn na základě smluvního stavu mezi ním a stavebníkem. U staveb z veřejného rozpočtu je stavebník povinen – pokud projektovou dokumentaci pro tuto stavbu může zpracovat jen osoba oprávněná podle zvláštního předpisu (osoba autorizovaná) – zajistit autorský dozor projektanta, popřípadě hlavního projektanta nad souladem prováděné stavby s ověřenou projektovou dokumentací.

Provádění rekonstrukce

Změna dispozice

Pokud měníte dispozici bytu pomocí nově vzniklých příček (svislých nenosných konstrukcí), je třeba si uvědomit, příčky nesnášejí dodatečné přitížení. To vzniká od stropní konstrukce, při jejím zatížení o podlaží výše. Proto musí být příčky od stropu odděleny pružnou vložkou. První řadu zděné příčky klademe na hydroizolaci. Příčky k nosné konstrukci nelepíme, ale pouze kotvíme. Dilataci vzniklou mezi příčkou a svislou nosnou konstrukcí vyplníme pružnou vložkou.

Bourací práce v rámci rekonstrukce prováděné bouracím kladivem přenášejí otřesy i do oblastí vzdálených od místa bourání. Bourací práce prováděné řezáním nikoliv, proto jsou pro provádění rekonstrukce vhodnější. Veškeré zásahy do nosných konstrukcí nejprve konzultujte se statikem.

Zavěšené podhledy

Podhled se nesmí fixace do stropu provádět plastovými hmoždinkami, při zvýšené teplotě změknou.

Okna

Pokud měníte okna, budete pravděpodobně muset změnit i režim větrání.

Zárubně

Pro zabránění šíření hluku je třeba zamezit tuhému spojení i mezi stěnou a zárubní. Pěna se aplikuje nejdříve do horních rohů, prostoru kování a závěsů a u podlahy mezi zárubeň a stěnu. Zárubeň má být opatřena rozpěrkami.

Podlahy

Při odstranění PVC povlaku přicházíte o vrstvu která, zároveň zajišťovala kročejový útlum. To je třeba zohlednit při skladbě nové nášlapné vrstvy. Zvláště pokládáte linoleum (a podobné materiály), nechte jej před pokládkou rozložené, aby se aklimatizovalo.

Rekonstrukce koupelny

V případě rekonstrukce bytového jádra je práce s pórobetonem o cca 50 % pomalejší než se sádrokartonem. Pórobeton více zatěžuje strop. Nevýhoda sádrokartonu: do míst kde budou zavěšeny těžší předměty je třeba dát výztužné profily. Do vlhkých prostorů používat sádrokarton pro ně určený (zelený).

Ve vlhkém prostoru používat pozinkované (a lepší) kovové prvky, jinak hrozí koroze. V případě zavěšeného podhledu umístit parotěsnou fólii.

Tzv. zlatý spárořez: spára dlažby a obkladů probíhá. U obdélníkového formátu obkladu dáváme delší hranu horizontálně, aby se prostor opticky rozšiřoval. Ložné spáry u malých a středních obkladů 2-5 mm u velkých 5-10 mm, styčné stačí 1-2 mm. U obkladů kde procházejí trubky, nebo na styku dvou materiálu s rozdílným teplotním koeficientem, použít elastickou spárovací hmotu. Tenkovrstvou dlažbu dobře vyspárovat i u stěn, aby nemohlo dojít k uvolnění od podkladu. Přechod mezi obkladem a podlahou dilatovat např. trvale pružným tmelem.

Plechová vana může být osazena do polystyrenového pouzdra: fixuje polohu a brání tepelným ztrátám napuštěné vany.

Topné rohože: podlaha musí být dostatečně izolována, abychom nevytápěli strop, zvolit nášlapnou vrstvu, která bude teplo dostatečně propouštět.

U elektroinstalace v koupelně je důležité vědět, že ČSN 33 2000 rozděluje koupelnu na zóny. V umývacím prostoru má bát svítidlo umístěno tak, aby spodní okraj byl min. 1,8 m nad podlahou. Světelný zdroj musí být krytý ochranným sklem. Je-li svítidlo níže, musí být chráněno rázuvzdorným krytem. Spodní okraj min. 0,4 m nad umyvadlem. Všechny části svítidla, které jsou níže než 2,5 m nad podlahou musí být z trvanlivého izolantu.

U wc mís a bidetů je vhodné standardní výšku zvýšit na 0,45 m. U bidetu průměr odpadního potrubí DN 32. Napojení přívodu vody tak, aby nedošlo ke zpětnému nasávání znečištěné vody.

Pokud potřebujete umístit zařizovací předmět mimo odpady a stoupačky, lze využít sanitární čerpadlo, které je nezávislé na poloze odpadů a stoupaček.

Musí být zajištěno odvětrávání koupelny.

Požární ochrana

Protipožárně nezabezpečená instalační šachta je prostor, kterým se rozšiřují projevy požáru.

Legislativa

Nemovité věci definuje § 489 občanského zákoníku, dle § 1159 je nemovitostí i jednotka, která zahrnuje byt (nebytový prostor) jako prostorově oddělenou část domu, její vznik upravuje § 1163 až 1169.

Stavební zákon definuje stavební pozemek a stavby v § 2, terénní úpravy v § 3.

Katastrální zákon definuje v § 2 je druhy pozemků a parcel, budovu a drobnou stavbu. V § 3 uvádí, které nemovitosti eviduje, přičemž z ustanovení odst. 1 písm. c) vyplývá, že se neevidují drobné stavby. Od 1. 1. 2014 se do katastru nezapisují rozestavěné stavby.

Občanský zákoník v § 506 definuje součásti stavby a v § 509 uvádí, že součástí nejsou inženýrské sítě, přičemž provozně související stavby a technická zařízení jsou součástí inženýrských sítí. Součástí pozemku jsou dočasné i trvalé porosty. Příslušenství stavby i pozemku definuje § 510.